На головну Новини Звання Праведниці Світу Лукерії Бойко з Маркостава

Звання Праведниці Світу Лукерії Бойко з Маркостава

144

   Після презентації моєї книги у Гарвардському університеті в Кембриджі до мене підійшов чоловік, який представився Сіднеєм Лейфером. Він розповів, що його мама, Маня Голдапель (дівоче прізвище – Лейфер), була врятована українською родиною Лукерії Бойко в селі Маркостав Володимир-Волинського району.

По поверненні з США я розшукав сина Лукерії – Леоніда Бойка і його дочку – Любов Іваницьку. Після нашої зустрічі я ініціював розгляд питання щодо присвоєння родині рятівників високого звання Праведник Світу, звернувся із відповідним клопотанням до Яд Вашему у Єрусалимі, до якого приєднались рідні врятованої. Про історію порятунку єврейської дівчини вже розповідалось на сторінках газети «Слово правди» у статті Тетяни Ізотової «Єврейська дівчинка була мені, як сестра…» – історія рятівників із Маркостава», 19 січня 2018 р. https://slovopravdy.com.ua/yevrejska-divchynka-bula-meni-yak-sestra-istoriya-ryativnykiv-iz-markostava/
Минулого вівторка до мене зателефонувала Любов Іваницька і повідомила радісну звістку про присвоєння звання Праведника Світу її бабусі Лукерії Бойко. На превеликий жаль, посмертно. У листі із Яд Вашему від 23 жовтня, зокрема, зазначається, «…на засіданні спеціальної комісії, на знак глибокої вдячності за допомогу єврейському народу в роки Другої світової війни… присвоєне почесне звання «Праведник Світу». Медаль і почесна грамота будуть надіслані на адресу посольства держави Ізраїль в Україні… Ім’я Праведниці буде вигравійоване на Стіні Пошани у Яд Вашемі». Коли і де відбуватиметься нагородження, наразі невідомо.
На мій погляд, дуже знаково, що цю новину отримав, саме коли збирався до Києва, щоб на запрошення Асоціації єврейських організацій та общин України взяти участь у презентації та обговоренні «Концепції комплексної меморіалізації Бабиного Яру» (заходи відбулись у Великій конференц-залі Національної академії наук України). У межах концепції розглядається питання створення Алеї Праведників у Бабиному Яру.
Тож залишається лише привітати родину Бойків із нагородою і побажати їм усього найкращого. Прикро лише, що це не було зроблено раніше, як і те, що у документі не згадують про дітей Лукерії Бойко, які також брали участь у порятунку, і всі однаково ризикували своїм життям, незалежно від віку. Думаю, це питання варто порушувати.
Володимир МУЗИЧЕНКО.

- реклама -

На знімку: стоять зліва на право: Надя Бойко, Маня Лейфер-Голдапель, Яків Бойко; сидять: Лукерія Бойко, поряд зліва – Леонід Бойко.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

4 × 2 =