Новини

Зворотний зв’язок із віце-прем’єр-міністром у Льотничівському терцентрі

Архів
9 переглядів

Минулої п’ятниці територіальний центр соціального обслуговування у селі Льотниче, у рамках робочої поїздки на Волинь, відвідав віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

На мальовничому й затишному подвір’ї терцентру високого посадовця зустріли голова райдержадміністрації Наталія Василець, очільник Зимнівської ОТГ В’ячеслав Католик, ну і, звичайно, директор терцентру Любов Столярчук, яка провела київських та обласних гостей коридорами і кімнатами очолюваної нею установи, розповіла про особливості побуту тих 30 людей, що там проживають, як вони харчуються, чи тепло їм у кімнатах, яку медичну допомогу отримують. Дозвілля у стареньких змістовне – в одній із кімнат гурт жінок за великим столом саме розписували пасхальні яйця.

   «Для старих людей потрібні такі маленькі, компактні відділення, – пояснювала Любов Миколаївна. – Тут їхня рідна земля, десь до когось із села подружка може приїхати, бо недалечко». Насправді, на початку процесу децентралізації, було побоювання, що невеликі терцентри будуть закриті, однак у Володимир-Волинському районі такий центр відвоювали, голови усіх чотирьох громад взяли на себе відповідальність за подальше його функціонування, усі разом прийняли рішення, що головним розпорядником коштів стане Зимнівська ОТГ.

Віце-прем’єр-міністру висловили і свої побажання: посприяти проекту соціального таксі, щоб в тому числі можна було доправляти до потрібного пункту лежачих людей, інвалідів чи травмованих. А також у планах запровадження послуги підтриманого проживання для тих громадян, які тимчасово опинились у складних життєвих обставинах, кому треба лише на якийсь час десь перебути. Для цього громада навіть уже виділила приміщення. Збираються й відкрити реабілітаційний майданчик для воїнів АТО тощо.

Відповідаючи на запитання журналістів, Павло Розенко так окреслив мету свого візиту на Волинь: «Уряд, влада в цілому нині впроваджують низку реформ у соціальній сфері та охорони здоров’я, це стосується й монетизації субсидій, підвищення пенсій та ініціативи Президента щодо додаткових виплат тощо. Важливо у цьому непростому процесі реформ знати об’єктивну інформацію, говорити з людьми, а особливо – менше говорити, а більше слухати:  щоб мати повне уявлення про слабкі місця нововведень, щоб швидко їх виправляти, вдосконалювати. Оскільки реформи, власне, і  проводяться для людей, аби якість та рівень їхнього життя зростали, нам потрібен із ними зворотний зв’язок».

Розенко підкреслив, що влада зацікавлена в тому, щоб в процесі децентралізації не лише не втрачати подібні до оглянутого територіальні центри, або ж ФАПи чи амбулаторії, а уміти їх зберегти і розвивати, щоб доступ до соціальних та медичних послуг у людей поліпшувався. Щодо пенсійних виплат він сказав, що «у нас логіка одна: як тільки з’являється додатковий ресурс на підвищення пенсій, одразу його реалізовуємо, у різні способи: індексація, разові виплати, а тепер і ініціатива 13-ої пенсії – на підтримку окремих категорій пенсіонерів наприкінці року». Адже не секрет, що у державі велика кількість громадян мають чималий стаж, але через невеликі розміри своїх колишніх зарплат тепер отримують малі пенсії.

Розповідаючи про впроваджений нещодавно процес монетизації субсидій, віце-прем’єр-міністр наголосив, що є чимало неузгоджених моментів, наприклад, як виплачувати субсидію у разі смерті пенсіонера, на якого вона була оформлена, адже субсидія платиться не за поточний, а за попередній місяць. Як вирішувати питання з тими пенсіонерами, хто не може приїхати за виплатами у Ощадбанк? Ті та інші питання ще слід буде вирішувати. Відомо, що не всі громадяни, отримавши субсидію у готівковій формі, оплатили минулого місяця комунальні послуги. Та уряд не бачить у цьому проблеми, каже Розенко. Адже люди лише вчаться використовувати новий вид соціальної допомоги. Як тільки вони зрозуміють, що, оплативши компослуги і не маючи боргів, частину грошей можна буде ще залишити на інші свої потреби, то самі будуть зацікавлені у вчасних розрахунках. «Субсидіанти – це все ж таки переважно сумлінні платники послуг. Нам тільки потрібен невеличкий перехідний період», – каже чиновник, вказуючи також на нечесну гру облгазів, які починають виставляти завищені рахунки, однак «уряд уважно стежить за ситуацією». А підсумки нової реформи, можливо, уже підбиватимуть за наслідками тримісячної виплати субсидій у монетизованому вигляді.

Чи контролює уряд відповідність реальних доходів громадян і законності надання субсидій? Бо у Володимирі-Волинському нещодавно заговорили про факт фінансування передвиборчої кампанії одного із кандидатів у президенти деякими володимир-волинцями, які водночас є отримувачами субсидій.

«Дивлячись, у яких сумах зроблені такі внески, – зауважив Павло Розенко. – Звичайно, це приватне право громадян. Але це в тому числі завдання місцевих органів влади – проводити верифікацію, звірку реальних доходів громадян і тих, які вони фіксують для отримання такої допомоги. Безумовно, якщо в людини є тіньові доходи і вона їх не афішує, то наше завдання, щоб такі громадяни не отримували субсидію. Бо субсидії – це державна соціальна допомога людям, які справді її потребують. Заможна людина сама може оплатити компослуги, а ми маємо допомогти тим, хто сам не може цього зробити».

– Головне, приємно, що коли нині говорять про реформи останніх чотирьох років, не мають на увазі якесь абстрактне поняття. Вони очевидні для людей. Беру з поїздок багато інформації, що і де ще можемо змінити, щоб зробити реформи більш ефективними, щоб у процесі реформування могли швидко вносити корективи в нормативні акти уряду, щоб скарг було менше і думка людей була врахована при проведенні системних змін в соціальній та сфері охорони здоров’я. Вважаю, що країна нині рухається у правильному напрямку, рівень життя українців має відповідати рівню життя мешканців Євросоюзу, і поступово це робимо, – підсумував віце-прем’єр-міністр.

Світлана КОШИРЕЦЬ.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up